Lloyd C IV "Bocian"

Autor: Sebastian Nowosad. Ostatnia aktualizacja June 19, 2017, 5:42 a.m.

Tagi:

Lloyd C IV "Bocian"

Samolot wywiadowczy powstały w 1916 r. w węgierskiej wytwórni Magyar Lloyd Repülögep es Motorgyar R.I. (lub Ungarische Lloyd Flugzeug und Motorenfabrik) w Aszod. Wersja C IV stanowiła rozwinięcie poprzednich konstrukcji: Lloyd C I, C II oraz C III. Przydomek "Bocian" przylgnął do samolotu ze względu na kształt płatów. C IV wykorzystywany bojowo był głównie na Froncie Włoskim. Samoloty te, ze względu na kruchość konstrukcji nie były dobrze przystosowane do warunków frontowych i bardzo szybko zostały wycofane z pierwszej linii. Był to samolot niezbyt rozpowszechniony i służył wyłącznie w lotnictwie austro - węgierskim. Zakłady Lloyd miały zamówienie na jedynie 48 egzemplarzy, produkowanych pod oznaczeniem serii "44".


W Polsce znalazło się 7 zdobycznych maszyn typu Lloyd C IV, które pozyskano w Lublinie, Krakowie i Przemyślu. Na początku roku 1919 (styczeń - luty) maszyny te poddane zostały remontowi w II RPL w Krakowie. Następnie przydzielono je do Szkoły Pilotów w Krakowie i 9 EL stacjonującej wtedy na lotnisku Rakowickim. Jedna maszyna o nr 44.52 odesłana została do 3 ELB we Lwowie, jednak nie dotarła do celu. Podczas lądowania przymusowego w Grodku Jagiellońskim doszło do znacznego jej uszkodzenia i samolot koleją odesłany został do Krakowa. Samoloty Lloyd C IV służyły do końca roku 1919, następnie nieliczne już zostały wycofane.

Konstrukcja:

Samolot wywiadowczy, jednosilnikowy, dwumiejscowy, dwupłatowy o konstrukcji drewnianej z kabinami odkrytymi i podwoziem stałym.

Silnik

Austro Daimler, o mocy 160 KM (118 kW). Główny zbiornik paliwa umieszczony został w kadłubie, a dodatkowy, opadowy nad płatem górnym. Zapas paliwa wynosił 215 dm3.

Skrzydła

Dwudźwigarowe, typu Pfeiflügel (skrzydło - strzała), z dużym skosem. Komora płatów była konstrukcji dwuprzęsłowej. Płaty pokryte płótnem i fornirem w wersji Fournier - flügel. Lotki znajdowały się na górnym płatacie.

Stery

Szkielet sterów wykonany był z rurek stalowych. Stateczniki pokryte były sklejką, a stery płótnem.

Kadłub

Konstrukcji kratownicowej, pokryty sklejką, kadłub był bardzo kruchy, i często dochodziło do jego złamania podczas lądowań na trudnych lotniskach polowych. Załoga dzieliła wspólną kabinę typu wannowego.

Uzbrojenie

brak.

Dane taktyczno - techniczne:

Wymiary:
- Rozpiętość skrzydeł - 14,52 m
- Długość - 8,79 m
- Wysokość - 3,18 m
- Powierzchnia nośna - 38,00 m2
Masa:
- Własna - 910 kg
- Użytkowa - 425 kg
- Całkowita - 1335 kg
Osiągi:
- Prędkość - Vmax = 137 km/h
- Czas wznoszenia na 1000 m - 5 min i 30 s
- Pułap - 4200 m
- Zasięg - około 700 km
- Długość lotu - 5 h i 40 min

Jeśli posiadają Państwo materiały, które mogą uzupełnić lub wzbogacić artykuł prosimy o kontakt za pomocą

Źródła:

 Morgała A., Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924, Warszawa 1997.


Fotografie:
http://www.wwiaviation.com/gallery-austrian.html



Wszelkie materiały tekstowe umieszczone w serwisie bequickorbedead.com stanowią własność intelektualną i są prawnie chronione prawem autorskim oraz innymi przepisami dotyczącymi ochrony własności intelektualnej. Natomiast materiały i fotografie nadesłane przez Czytelników pozostają ich własnością, a Właściciele serwisu nie przypisują sobie do nich praw autorskich.

Informujmy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), kopiowanie, modyfikowanie, powielanie i wykorzystywanie zawartych na stronie bequickorbedead.com materiałów tekstowych (w tym umieszczanie na innych stronach internetowych), zarówno w całości jak i we fragmentach, wymaga pisemnej zgody twórców witryny.

Zobacz podobne artykuły: